Protetika  

Smyslem protetického ošetření je doplnit chybějící zub či skupinu zubů. Zubní náhrady mohou být fixní nebo snímatelné. Volba náhrady se vždy odvíjí od požadavků, potřeb a také stavu chrupu každého pacienta.

 

Protetika

Používané náhrady  

a) korunka – nasazená náhrada na pahýl zubu  
b) můstek – pevně nalepená náhrada na obroušené zuby
c) zubní implantát – nahrazení zubu
d) snímací náhrady

Korunka

Zubní korunka je umělá náhrada korunkové části zubu, která se nasazuje na obroušený pahýl zubu. Zubní korunky lze použít pouze na poškozené zuby, kterým zůstal nepoškozený, živý či endodonticky ošetřený kořen.

  • Plášťová celokovová korunka – má dobré mechanické vlastnosti. Její nevýhodou je však její estetika. 
  • Metalokeramická korunka – skládá se z vnitřního kovového pláště, který je pokryt keramickou hmotou, jež svou barevností odpovídá zubu. Estetika je tedy výborná.
  • Celokeramická korunka – její výhodou je velmi přirozený vzhled, neobsahuje vnitřní kovový plášť, proto je vhodná především na viditelné části chrupu. Má velmi podobné vlastnosti jako pravý zub a přirozeně propouští světlo. Keramika je samozřejmě hypoalergenní.

Můstek

Pomocí můstku také dokážeme nahradit chybějící zub. Je to fixní náhrada, která se pevně nalepí na obroušené zuby. Překlenuje mezeru z jednoho zubu na druhý. Použitý materiál je stejný jako u korunky, tedy metalokeramiký a celokeramiký materiál.


Zubní implantáty

Další náhradou vlastního zubu je zubní implantát. Smyslem těchto implantátů je vytvořit jednotlivé zuby jako pilíře pod fixní či snímací zubní náhrady nebo také pro ortodontické účely. Pacientům mladším 16 let, těžce nemocným nebo pacientům, kteří mají nedostatek kosti, tyto implantáty nedoporučujeme. V naší ordinaci implantáty nezavádíme. Po konzultaci a zhodnocení Vaší situace Vám doporučíme specializované pracoviště.

Snímací protetika.

Pokud máte ještě vlastní zuby, fixní náhradu zhotovit nezle, pak se využívají částečné snímatelné náhrady.